''Güven, Huzur, Adalet, Kalite''
 

Program Amacı

Özel Güvenlik ve Koruma Programının amacı; güvenlik sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye güvenlik elemanlarını akademik eğitim ile destekleyerek, küreselleşen dünyanın güvenlik ihtiyacına cevap verebilecek donanıma sahip, güvenlik alanında ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri takip edebilen, alanında uygulamak durumunda olduğu kanunları bilen, kişilerin temel hak ve özgürlüklerine saygılı, sosyal ve kültürel alanda yetkin ve özgüven sahibi kişiler olarak yetiştirmektir.

 

Özel Güvenlik ve Koruma Programı müfredatı çerçevesinde verilen teorik derslere ek olarak ayrıca, güvenlik sektöründe kullanılan sistem ve cihazların pratik kullanımı, genel ve mesleki yabancı dil kullanımı ve temel silah bilgisi teorik olarak öğrencilere kazandırılarak meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri uyum sorunlarının minimize edilmesi planlanmaktadır.

 

Özel Güvenlik ve Koruma Programı’ndan mezun olacak öğrenciler, hem yeni şartlara uygun bir donanım ile meslek edinmiş olacaklar, hem de sahasında yenilikleri kuşanmış nitelikli personel arayışında olan başta kamu kurumları olmak üzere özel sektörün arayışta olduğu nitelikli işgücü bu sayede sağlanmış ve desteklenmiş olacaktır.

 

Eğitim Süresi: 2 Yıl

Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Eğitim Dili: Türkçe

Eğitimin Yapıldığı Yerleşke: Çınarcık Meslek Yüksekokulu

Eğ. Puan Türü: YGS-5

İletişim Bilgileri: Çınarcık Meslek Yüksekokulu Çınarcık/YALOVA

 

 

İstihdam Alanları

Türkiye, hızlı bir nüfus artış oranına sahip olup, bu oranın büyük çoğunluğunu da genç kesim oluşturmaktadır. Özel Güvenlik ve Koruma Programı mezunları, il, ilçe, belde belediyeleri başta olmak üzere kamu kuruluşlarında;  kişilerin silahlı koruması olarak özel güvenlik şirketlerinde ya da yine özel şirketlerce sunulan, kamu kurum ve kuruluşları, alışveriş merkezleri, bankalar; gar, havalimanı, terminal, tramvay gibi ulaşım sistemleri; toplantı, konser, spor karşılaşmaları, sahne gösterileri v.b. etkinlikler ve fabrikalar gibi güvenlik hizmetlerinde çalışabileceklerdir.  Ayrıca bu progrram mezunları lisans eğitimlerini tamamladıkları takdirde özel güvenlik şirketi kurup işletebilirler.

 

Özel Güvenlik ve Koruma Program Başkanı: Öğr. Gör. Talha SERT

Etiket: Özel Güvenlik Programı Tanıtımı